V petek, 29. novembra 2024, so učenci izbirnega predmeta Poskusi v kemiji obiskali Mestno lekarno Šutna, kjer so imeli priložnost spoznati delovanje lekarniškega okolja in izvedeti več o kemijsko-farmacevtskih postopkih.
Prijazna vodja lekarne, ga. Maja Oražem, mag. farm., nas je popeljala skozi prostore, kjer je bilo mogoče opaziti, kako natančno urejeni in organizirani so prostori zaradi visokih standardov čistoče in varnosti. Poudarila je, da je v vsakem delu lekarne jasno določeno, kateri postopki potekajo, in kam se shranjujejo različni tipi zdravil. Sprejem zdravil potek od zunanjega dela, ki se nato razporedijo v posebne prostore, kjer se nahajajo tudi ognjevarna omara, zaklenjena omara za nevarna zdravila ter prostori za zdravila v karanteni in odpadne snovi.
Zanimiv je bil pogled v magistralni laboratorij, ki je skrbno ločen od ostalih prostorov in izredno čist. V prostoru, ki je pravzaprav mini kuhinja in pult, smo se učenci seznanili s postopkom priprave mazila proti prehladu. Gospa Oražem nam je podrobno razložila postopek, ki vključuje tehtanje in mešanje sestavin, kot so mentol, kafra in vazelin. Na koncu smo dodali še borovo eterično olje in mazilo napolnili v lončke. Vsak izdelek je bil označen s posebno nalepko, ki je vsebovala ime, datum izdelave, rok trajanja in parafo izdelovalca. Pri izdelavi mazila nam je v pomoč priskočila tudi gospa Nasta Vodnik, mag. farm., ki je odgovarjala na različna vprašanja učencev.
Poleg praktičnih izkušenj so se učenci pogovarjali tudi o poklicnih možnostih v lekarnah in potrebnem izobraževanju za različne farmacevtske poklice, kar je bilo še posebej koristno za razumevanje širših možnosti, ki jih ta industrija ponuja.
Iskreno se zahvaljujemo obema farmacevtkama, gospe Maji Oražem in gospe Nasti Vodnik, za njun prijazen sprejem in strokovno vodenje delavnice. Hvala tudi za vse potrebne surovine, ki so nam omogočile izdelavo mazila. Učenci bomo mazilo uporabili pri prehladnih obolenjih, sinusitisu, težavah s kašljem in glavoboli.
Zahvaljujemo se tudi za darilca, ki ste nam jih pripravili kot spomin na strokovno srečanje.
Učenci izbirnega predmeta Poskusi v kemiji in Martina Ozimek, učiteljica