Domov » Šolska kuhinja

Šolska kuhinja

KUHINJA (KITCHEN, CUISINE, Küche, КУХНЯ, 厨房)
kúhinja  -e ž (ú) 1. prostor, v katerem se pripravlja hrana -po SSKJ

Kot za vsako drugo delo, je za dobro kuhanje potrebno nekaj več. Temu rečem kulinarični posluh ali posluh za kuho. Za izvajanje glasbe potrebujemo note, za kuhanje recepture.

Naša šolska kuhinja ima dolgo tradicijo. Poleg obvezne priprave malic, so kuharice v preteklosti pripravljale tudi kosila in se kar s kolesom odpeljale v Kamnik po sveže sestavine, ki so jih potrebovale. Seveda so bili to časi, ko se je v šolski kuhinji pripravilo le nekaj deset malic in še manj kosil.

Po obnovi šole leta 2006, se je število obrokov iz leta v leto povečevalo . Za primerjavo naj povem, da smo pred desetimi leti na dan pripravili okrog 420 šolskih malic in 50 kosil, sedaj pa vsak dan pripravimo 440 malic in 300 kosil. Poleg tega pripravljamo še obroke za vrtčevsko enoto Kekec, ki ima prostore v naši šoli.

Tako dnevno pripravimo okrog 900 obrokov in smo edina šolska kuhinja v občini z lastno pripravljenimi obroki.

Kuhati zdravo, raznovrstno hrano ni nemogoče, je pa otroke pogosto težko prepričati , da tako pripravljeno hrano tudi pojejo. Otroci najraje uživajo hrano, ki jo poznajo. Ker želimo otroke seznaniti z raznovrstno hrano, smo uvedli Dneve slovenske in svetovne kuhinje, v katerih predstavljamo jedi, ki običajno niso na jedilniku. Najbrž ni treba posebej poudarjati, da je razkorak med željami otrok po posamezni vrsti hrane, ki je pogosto nezdrava, ter zdravo in uravnoteženo prehrano, pogosto zelo velik. Pri pripravi hrane zato sledimo smernicam za varno energijsko in hranilno ter varovalno hrano, ki ohranja in krepi zdravje.

Obroke se trudimo pripravljati na podlagi prehranske piramide in s tem vnesti vseh pet glavnih skupin živil.

Opažamo, da dosti otrok prihaja v šolo brez zajtrka, vendar šolska malica ni in ne sme postati nadomestilo za zajtrk. Sodobni način življenja večini staršev onemogoča, da bi med tednom kosilo za otroke skuhali doma, zato je to vlogo prevzela šolska kuhinja, ki poleg običajnih obrokov pripravlja tudi dietne obroke( zdravstveni, verski razlogi). Letos smo uvedli tudi vegetarijanska kosila, ki so jih otroci dobro sprejeli.

Še naprej se bomo trudili, da bo iz naših loncev prišla hrana, ki je okusna, zdrava , ki vsebuje malo ali nič umetnih prehranskih dodatkov.

Za konec pa še dva izreka, ki jih vsi dobro poznamo: LAČEN SI FUL DRUGAČEN in PRAZEN ŽAKELJ NE STOJI POKONCI.

Pa dober tek.

Kuharska ekipa: Bernarda, Katja in Danijel

Šolska prehrana ureja Zakon o šolski prehrani v povezavi z Zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.

V dneh, ko poteka pouk, na šoli organiziramo malice za vse učence.

Kot dodatno ponudbo šolska kuhinja ponuja tudi:

• zajtrk (od 7.15 do 7.35 – starše prosimo, naj pripeljejo otroke v šolo v določenem času za zajtrk),
  • kosilo (od 11.55 do 13.15),
  • popoldansko malico (ob 14.uri),
  • dietne obroke.

Svet šole je v letu 2010 sprejel Pravila šolske prehrane. Pri organizaciji šolske prehrane se upoštevajo smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, ki jih je sprejel Strokovni svet RS za splošno izobraževanje na 135. dopisni seji dne 11. 8. 2010.

Upoštevana pravila pri pripravi šolske prehrane:

Šola ima Komisijo za prehrano (razširjeni HACCP tim).