Sledi vojne na Slovenskem

Kljub temu, da živimo v mirnih časih naše domovine, nas na njeno vojaško preteklost spominjajo mnogi pričevalci. Vojaška zgodovina je tudi glavna tema zgodovine v 9. razredu. V sklopu dneva dejavnosti so si učenci ogledali vojaški del letališča Jožeta Pučnika na Brniku. Po njem nas je vodil nekdanji učenec naše šole Boris Brelih, danes štabni vodnik 16. Centra za nadzor in kontrolo zračnega prometa. Center deluje v okviru 15. polka vojaškega letalstva ter izvaja neprekinjen nadzor in kontrolo zračnega prostora Republike Slovenije. Učenci so si ogledali tudi delo letališke policije, gasilcev, helikopterskih reševalcev.
Kasneje so se učenci sprehodili po rovih pod Kranjem in si ogledali kanjon Kokre. Rovi so nastali kot zaklonišče Kranjčanov v času druge svetovne vojne, izkopani so v sedimentno kamnino konglomerat. V konglomerat pa je svojo strugo vrezala tudi reka Kokra, ki sicer izvira na Jezerskem. Kanjon sredi mesta omogoča domačinom in obiskovalcev prijeten oddih od mestnega vrveža.