Ogled lekarne na Duplici

V četrtek, 2. 6. 2022, smo si z učenci izbirnega predmeta Poskusi v kemiji ogledali lekarno na Duplici.

Dve zaposleni, zelo prijazni, farmacevtki sta nam razkazali notranje prostore. Opisali sta nam, kako poteka dan.
Najprej se preobujejo in preoblečejo, saj morajo biti zaščiteni z zaščitno obleko, da se zdravila in sami ne onesnažijo. Pri vsaki pripravi zdravila si morajo dobro umiti in razkužiti roke. Po ogledu prostorov smo se razdelili na dve skupini. Vsaka skupina je imela svojo mentorico, ki je vodila postopek priprave praškov. Potrebujemo jih namreč za ljudi, ki zdravila v obliki kapsule ne morejo pogoltniti (dojenčki, starejši ljudje). Postopek je dokaj dolgotrajen in zahteven:

  • Najprej smo si dobro umili roke in nato očistili in razkužili delovni pult.
  • Uporabili smo terilnico in pestilo ter tehtnico. Stehtali smo terilnico s pestilom in odšteli to maso (tara), da smo lahko natehtali 3 g laktoze – mlečnega sladkorja, ki nam je služil kot polnilo por v terilnici in pestilu in kot redčilo samega zdravila.
  • Odprli smo zdravilo – kapsulo in prah vsuli v terilnico, nato smo ga trli in mešali skupaj z laktozo (15 minut).
  • Ko sta bila laktoza in zdravilo dobro umešana, smo ju vsuli na posebne plastične kartice.
  • Kupčke smo razdelili na tri dele ter jih vsuli v prej oblikovane papirnate ovoje.
  • Ovoje smo zaprli in jih zložili po pet skupaj.

Po opravljeni delavnici smo si ogledali še oficino in spremljali naročilo stranke zdravila na recept.

Potem sta nam naši predstaviteljici in mentorici – farmacevtki pripravili še zanimiv kviz, ki smo ga opravili z odliko, saj vprašanja niso bila težka: za kaj uporabljamo posamezna znana in dobro oglaševana zdravila (na primer: Isla bonboni, Lekadol, Septanazal, Claritin, Bepanthen…).

Prejeli smo tudi darilca in se zahvalili za prijazen in strokoven sprejem ter vodenje delavnice.

Učenci 8. a in 8. b, ki obiskujejo POK in učiteljica Martina Ozimek