Obvestilo o pojavu naglavnih uši

Spoštovani starši!

Sporočamo, da smo na šoli zopet zasledili primere pojava naglavnih uši. Naglavne uši se prenašajo z direktnim dotikanjem glave z glavo. Možen je tudi prenos preko oblačil, zlasti pokrival, posteljnine in pripomočkov osebne higiene (npr. glavnikov).

Napotki staršem ob pojavu uši, ki so jih posredovali z Nacionalnega inštituta za javno zdravje Republike Slovenije, so sledeči:
–          poleg umivanja las s preparati za razuševanje so pomembni tudi drugi ukrepi,
–          ob pojavu uši so starši dolžni obvestiti šolo, ki jo otrok obiskuje,
–          ušivost ni problem higiene in ni sramotno, o tem se je potrebno pogovarjati,
–          redno pregledovanje lasišč in ukrepanje pri vseh članih družine,
–          posteljnino, vzglavnike, pokrivala, šale je potrebno oprati pri vsaj 60°C, pri tem se ne sme pozabiti na glavnike, krtače, sponke,
–          predmeti in oblačila, ki jih ne moremo oprati naj se za najmanj dva tedna shranijo v dobro zaprto plastično vrečko ali za 48 ur položijo v zamrzovalnik,
–          kape, šali, glavniki naj se ne posojajo,
–          oblazinjeno  pohištvo, talne obloge, avtomobilske sedeže je potrebno temeljito očistiti s sesalcem za prah (vrečko je potrebno po sesanju takoj zamenjati z novo),
–          na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje so objavljena vsa navodila o preprečevanju ušivosti (najdete na področju: nalezljive bolezni – naglavne uši).

Opozarjamo vas, da ste kot starši dolžni obvestiti šolo, ko pri svojem otroku ugotovite ušivost.

Postopek razuševanja ponovite čez 7-10 dni. Med enim in drugim razuševanjem pa vsak dan temeljito pregledujte lasišče, ter mehansko odstranjujte gnide z lasišča.

Otrok se lahko v skupino vrne šele, ko so z njegovega lasišča odstranjene vse uši in gnide.

Hvala za razumevanje, sodelovanje in lep pozdrav.

Boris Jemec
ravnatelj